Kategorie

Odblaski i elementy odblaskowe

Kocie oczka drogowe działają na zasadzie odbicia. Wchodzące światło jest odbijane przez reflektor dokładnie w tym samym kierunku, z którego przyszło, światło jest odbijane na każdy kierunek. Jest to ważne w ruchu drogowym, ponieważ odblask odbija światło pojazdów pod każdym kątem z powrotem do użytkowników drogi, przez co zwiększa się ich bezpieczeństwo, naprowadzając na tor jazdy. Kocie oczka drogowe wykonane są z hartowanego szkła. Mogą wytrzymać one nacisk do 80 ton. Dodatkowo spód reflektora pokryty jest powłoką, która zapewnia efekt odbicia światła.

Wykonane z polietylenu o wysokiej gęstości idealnie nadają się do trwałego lub tymczasowego znakowania. Są one bardzo dobrze widoczne w dzień dzięki białemu lub żółtemu kolorowi, a w nocy dzięki pryzmatycznym akrylowym elementom odblaskowym, w które są wyposażone. W przypadku deszczu zachowują one swoje właściwości odblaskowe dzięki wypukłemu kształtowi.

Jak wygląda instalacja?

Wszelkie elementy odblaskowe montowane są przez firmy takie jak ZPED. Dzięki czemu można zapewnić ich prawidłowy montaż i w razie potrzeby doradzić w zakresie odpowiedniego ich zastosowania. Kocie oczka drogowe są montowane na jezdni oraz w obrębie nawierzchni drogowej. Ta druga zastosowana metoda sprawia, że są one niezniszczalne i można po nich jeździć bez przerwy. Można je montować w asfalcie, elementach betonowych.

Słupki z wbudowanym reflektorem ostrzegającym przed dzikimi zwierzętami to skuteczna ochrona ludzi i zwierząt

W związku z wysoką liczbą zdarzeń drogowych z udziałem zwierzyny płowej, znaki odblaskowe tak zwane wilcze oczy odblaski są zintegrowanym odblaskiem ostrzegającym przed dzikimi zwierzętami, które zamierzają wtargnąć na jezdnie. Wilcze oczy wnoszą istotny wkład w bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz ochronę ludzi oraz zwierząt.

Zintegrowany reflektor ostrzegający przed dzikimi zwierzętami działa w ten sposób, że światło samochodu jest odbijane równolegle do drogi. W ten sposób powstaje optyczny płot ostrzegawczy, który zapobiega przekraczaniu drogi przez dzikie zwierzęta. Aby nie zakłócać naturalnego przejścia dla jeleni, efekt ten występuje tylko wtedy, gdy zbliża się pojazd. Odblaski ostrzegawcze dla dzikich zwierząt są dostarczane w trzech różnych kolorach: białym, niebieskim i czerwonym.

Odblaski ostrzegające przed dzikimi zwierzętami brudzą się od spalin, pyłków i kurzu więc ich optyczne efekty ostrzegawcze mogą być z czasem zredukowane, również ośliny mogą rosnąć nad reflektorami i zakłócać odbicie świateł samochodowych.

Wyświetlanie wszystkich wyników 5